Praktický rádce pro zateplení bytového domu: termovizní měření pro SVJ, DRUŽSTVA a BYTOVÉ DOMY má smysl před, ale i po rekonstrukci!

22.02.2024

Proč službu využít a pro koho je určena? Máte vysoké náklady na topení? Chystáte se provést rekonstrukci, ale nevíte jak na to? A nebo potřebujete zkontrolovat již provedenou realizaci a ověřit kvalitu práce dodavatele? Na to vše Vám odpoví odborník v tomto článku.

Tento text je určen především členům statutárních orgánů bytových domů, svj, družstev, ale i vlastníkům jakékoliv nemovitosti. Zjednodušeně řečeno, termovizní měření objektu je vhodné jak před realizací tak ihned po jejím ukončení. Na začátku zjistíte, kde máte energetické rezervy a po realizaci zkontrolujete výsledek a kvalitu práce dodavatele. Obojí je nesmírně důležité. Zateplení a jeho provedení musí odpovídat konkrétní situaci a stavu objektu. Jde o to nepodcenit detaily a znát konstrukční specifika stavby. A protože jde o nemalé peníze a investici do budoucna, je nutné výsledky následně ověřit.

Měření termovizí, neboli inspekce stavby termokamerou nám pomáhá získat odpovědi především na tyto otázky:

  • Kde se vyskytují tepelné mosty a kde dochází k únikům tepla?
  • Jaký je celkový stav objektu a jak velké jsou energetické ztráty?
  • Dochází kromě úniku tepla i k dalším negativním jevům jako je například tvorba plísně a nebo zvýšená vlhkost?
  • Máme zvýšené náklady na topení a ohřev vody, ale nevíme proč?
  • Vyskytují se na objektu stavební a konstrukční závady?
  • Jaké materiály budou pro zateplení optimální?
  • Máme panelový či cihlový dům již zateplený, ale je uděláno vše správně?
  • Jsou optimalizované izolace na rozvodech teplé vody?
  • Nejsou vadné jističe na elektroinstalacích a nehrozí požár?
  • Nejsou někde ucpané odpady?

Získáním odpovědí na tyto otázky budete mít výrazně zjednodušenou následující práci a rozhodování jak postupovat. A především Vás nikdo neobere o peníze něčím, co nepotřebujete a nebo naopak. Po vlastním zateplení a nebo výměně oken tím samým způsobem Vaši budovu změříme znovu. Zaměříme se na detail a posoudíme kvalitu. Popřípadě Vás upozorníme na chyby, abyste je mohli s dodavatelem v rámci záruky včas řešit.

Jak je patrné, termovize a její funkce umí poskytovat odpovědi na celou řadu problémů a otázek, s kterou se SVJ potýkají. A to vše rychle, průkazně, neinvazivně a za velmi příznivou cenu.

A věděli jste, že existují i drony, vybavené průmyslovou termokamerou, kterou je možné zkontrolovat nejen výškovou budovu, ale také stav její střechy či odhalit místa kudy do konstrukcí zatéká? A to vše bez nutnosti odkrývání krytiny či rozebírání konstrukce. Ani to není problém, dodává Ing. Alena Schönfeldová z TERMOKLINIKY.

www.termoklinika.cz
www.kontrolasolaru.cz