DETEKCE ZÁVAD V OKRUZÍCH PODLAHOVÉHO VYTÁPĚNÍ
Nejčastěji přijdeme na poruchu podlahového topení tak, že
část podlahy, nebo celá její plocha je studená i přestože, že je podlahové
topení spuštěné a mělo by pracovat jak má. Rozebírat a ničit těžkou betonovou podlahu, ve které máme
zalité podlahové topení je
velmi finančně náročná a především neefektivní záležitost.
Existuje významně šetrnější, rychlejší a efektivnější řešení. Podlaha se dá změřit pomocí termokamery. Velkou část závad termokamera bezpečně odhalí. Metoda je rychlá, časově nenáročná, neinvazivní a přesná.
Termokamera je velkým pomocníkem při hledání poruch podlahového topení, ať už teplovodního či elektrického. Termokamera totiž ukáže velmi jasně chladnější plochu podlahy či její chladnější části a Vy tak obdržíte přesnou lokalizaci poškození.
"Vždy důrazně doporučujeme provést kontrolní měření funkcí podlahového vytápění před kolaudací a převzetím stavby. V ideálním případě ještě před vlastní pokládkou podlahové krytiny. Měření je velmi vhodné i před nákupem jakékoliv nemovitosti za účelem posouzení stavu vytápění a odhalení případných skrytých vad."
Jak probíhá měření:
Termokamera za předpokladu správného postupu ukáže stav trubek či topných drátů v podlaze. Měření termokamerou je naprosto bezkontaktní a nedestruktivní. Měření probíhá většinou tak, že se nechá podlahové topení vypnuté až do úplného vychladnutí podlahy na přirozenou teplotu. Ideální je provádět měření v chladných měsících roku.
Následně se začne měřit termokamerou podlaha a podlahové topení se zapne. Postupem, jak se podlahové topení zahřívá probíhá měření v několika fázích. Ohřáté trubky se postupně zobrazují na termogramu a v průběhu tohoto procesu se hledá a nakonec objeví i poškozené místo v podlahovém vytápění.
Díky měření termokamerou lze nejen, že odhalit poruchy a poškozená místa podlahového vytápění, ale zároveň lze odhalit špatnou funkci či nastavení podlahového topení.
Termokamerou umíme měřit jak
teplovodní, tak elektrické okruhy podlahového vytápění.
Podmínky realizace měření:
je nutné nechat podlahové topení zcela vychladnou, ideálně 2-3 dny. Měření je vhodné provádět v chladnějších měsících roku, aby se naplno projevil rozdíl teplot.